Gwoździany – Drewniany kościół nocą


Czasami zastanawiam się po co wszędzie noszę/wożę ze sobą aparat. Po dzisiejszych zdjęciach, odpowiedź brzmi: właśnie dla takich okazji:)

Fotki te powstały właściwie przypadkiem. Sytuacja była nietypowa, bo nocne eskapady  i powroty do domu nie leżą w mojej naturze. A że noc była bezksiężycowa, więc z daleka widoczna była oświetlona wieża. Kilkukrotnie widziałem ten obiekt w ciągu dnia, ale nigdy w nocy. Ponieważ o tak nieprzyzwoitej porze o jakiej wracałem, można się śpieszyć co najwyżej do łóżka (a mnie się nie śpieszyło), więc mogłem spokojnie zjechać z trasy, pooglądać i dokonać próby uwiecznienia tego zabytku.

Poniższy opis pochodzi z wikipedii.

Kościół pw. Narodzenia NMP w Gwoździanach wzniesiony w 1576 r. w Kościeliskach k. Olesna (w pierwotnej lokalizacji pod wezwaniem Nawiedzenia NMP), przeniesiony do Gwoździan w latach 19761978. Świątynia usytuowana na sztucznym wzniesieniu, konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim zakrystia od zachodu. Nawa na rzucie prostokąta z wejściem bocznym od wschodu. Wieża czołowa przylega do nawy od południa , datowana na XVII/XVIII w. o ścianach szalowanych deskami z hełmem ośmiobocznym, baniastym z latarnią. Dach świątyni siodłowy kryty gontem, nad nawą sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, nakryta baniastym hełmem. Na zewnątrz ściany pobite gontem. Dawne wyposażenie w nowszym kościele parafialnym w Kościeliskach. Wnętrze świątyni w Gwoździanach – współczesne.

Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Reklamy